HACCP, Tervezés,kivitelezés teljeskörűen,
az egész országban.

Tervezés,kivitelezés, karbantartás.

"A zöldségestől a húsüzemen át a szállodáig."
Telefon:06/ 30-20-70-572
e-mail:haccpgeneral@gmail.com

MENÜ

Munkavédelmi kockázatértékelés / munkahelyi kockázatértékelés

Munkavédelmi szakemberünk specialistája a munkavédelmi kockázatértékelés elkészítésének. Az általunk készített munkavédelmi dokumentációk, melybe beletartoznak a munkavédelmi kockázatértékelések is, minden esetben megfelelnek az aktuálisan hatályos törvényeknek, tehát, teljes jogszabályi megfelelősség szerint készülnek. Cégünk folyamatosan nyomon követi a jogszabályi változásokat ennek köszönhető, hogy a munkavédelem egyik alapdokumentuma szüntelenül naprakész lesz az ön számára. A munkavédelmi kockázatértékelés az egyik alap pillére a munkavédelmi szaktevékenységnek.

A munkavédelmi / munkahelyi kockázatértékelés fogalma:

Kockázat: a veszélyhelyzetben a sérülés vagy az egészségkárosodás esélyének és súlyosságának közös hatása.

Ebben a munkavédelmi dokumentumban fel kell mérni az adott vállalkozásban felvetődő összes lehetséges kockázatot, veszélyeket (veszélyhelyzeteket, veszélyforrásokat), a veszélyeztetettek körét, továbbá a veszély típusát és mértékét, különös tekintettel a cégnélhasznált munkaeszközökre és telepítésükre, a veszélyes anyagokra és elegyekre, a munkahelyek kialakítására és a munkavállalókat érő terhelésekre.

Egyszerűbben megfogalmazva: a munkavédelmi kockázatértékelés és a munkahelyi kockázatértékelés egy alapos áttekintése annak, hogy vállalkozásunkban mi veszélyeztetheti és károsíthatja a munka hatókörében tartózkodókat és hogyan védekezhetünk e káros hatások ellen.

Ezért az egészségre nem káros és biztonságos munkavégzés alapja a munkavédelmi kockázatértékelés és a munkahelyi kockázatértékelés.Abban az esetben, ha nem rendelkezünk ilyen dokumentummal, akkor nem vagyunk vele tisztában, hogy milyen mértékű, illetve milyen minőségű veszélyforrások vannak vállalkozásunkban és ezek ellen hogyan tudunk védekezni.

Fontos megjegyezni, hogy a Munkavédelmi Felügyelőség e dokumentáció hiányában könnyedén komoly büntetéseket szabhat ki. 

A munkavédelmi kockázatértékelés, munkahelyi kockázatértékelés jogszabályi háttere:

Az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről:

54. §

(2) "A munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel, amelyben köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat, különös tekintettel az alkalmazott munkaeszközökre, veszélyes anyagokra és keverékekre, a munkavállalókat érő terhelésekre, valamint a munkahelyek kialakítására. A kockázatértékelés során a munkáltató azonosítja a várható veszélyeket (veszélyforrásokat, veszélyhelyzeteket), valamint a veszélyeztetettek körét, felbecsüli a veszély jellege (baleset, egészségkárosodás) szerint a veszélyeztetettség mértékét. A kockázatértékelés során az egészségvédelmi határértékkel szabályozott kóroki tényező előfordulása esetén munkahigiénés vizsgálatokkal kell gondoskodni az expozíció mértékének meghatározásáról".

(3) "A munkáltató a kockázatértékelést, a kockázatkezelést és a megelőző intézkedések meghatározását - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább 3 évente köteles elvégezni. Indokolt esetnek kell tekinteni különösen az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának megváltozását, illetve minden olyan, az eredeti tevékenységgel összefüggő változtatást, amelynek eredményeképpen a munkavállalók egészségét, biztonságát meghatározó munkakörülményi tényezők megváltozhattak - ideértve a munkaklíma-, zaj-, rezgésterhelést, légállapotokat (gázállapotú, por, rost légszennyezők minőségi, illetve mennyiségi változását). Soron kívül el kell végezni a kockázatértékelést, ha az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz, munkavégzés módjának hiányosságával összefüggésben bekövetkezett munkabaleset, fokozott expozíció, illetve foglalkozási megbetegedés fordult elő, vagy a kockázatértékelés a külön jogszabályban meghatározott szempontra nem terjedt ki"

Munkavédelmi kockázatértékelés készítése:

A munkavédelmi kockázatértékelés és a munkahelyi kockázatértékelés dokumentációját a tevékenység megkezdése előtt kell elkészíteni, és alapesetben legalább 3 évente újat kell készíteni.

A következő esetekben soron kívüli munkavédelmi kockázatértékelés, munkahelyi kockázatértékelés kell:

Új munkaeszköz bevezetése, Új munkafolyamat bevezetése, Új technológia bevezetése, Telephely nyitás/bővítés, Munkabaleset bekövetkezése

Tulajdonképpen minden olyan változás esetében, ami a munkakörülményeket bármilyen módon befolyásolja.

Csak munkavédelmi szakember készítheti el a munkavédelmi kockázatértékelést vagy munkahelyi kockázatbecslést, mert munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.

A felelősség minden esetben a munkáltatót terhelia munkavédelmi kockázatértékelés elkészítésével kapcsolatban, ezt az Mvt. 2. paragrafus 2. bekezdése egyértelműen kimondja:

"(2) A munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért. A munkavállalók munkavédelmi kötelezettségei nem érintik a munkáltató felelősségét. A munkáltatói feladatok teljesítésével összefüggésben keletkező költségeket és egyéb terheket nem szabad a munkavállalóra hárítani."

A munkahelyi kockázatértékelés tartalmi és formai elvárásai:

A munkavédelmi kockázatértékelés elkészítését nem kötik formai követelmények, de a munkavédelmi törvény előír bizonyos tartalmi elemeket, amelyeket a munkáltató köteles dokumentálni:

-A veszélyeket, veszélyeztetettek megnevezését, Hány fő tevékenykedik az adott munkakörben?

-A kockázatokat súlyosbító helyzeteket

-A felmerülő veszélyek mennyiségi illetve minőségi kiértékelését

-A munkavédelmi kockázatértékelés felülvizsgálatának következő esedékes időpontját

-Az eredményesség rendszeres ellenőrzését

-A kockázatok minimalizálására hozott megelőző lépéseket, azok határidejét, és a felelős személy megnevezését

-A munkavédelmi kockázatértékelés helyét, tárgyát, a munkavédelmi kockázatértékelés készítőjének azonosításra szolgáló adatait

A munkavédelmi / munkahelyi kockázatértékelés végső célkitűzése nem mindig az, hogy a felmerült kockázatokat teljesen kiiktassa (mivel előfordul, hogy erre nincs lehetőség), hanem az, hogy a kockázatokat egy tűrhető szint alá vigye.A munkavédelmi / munkahelyi kockázatértékelés dokumentációját a munkáltató köteles 5 évig megőrizni.

Összefoglalva, munkavédelmi szaktevékenységnek minősül a munkavédelmi / munkahelyi kockázatértékelés összeállítása. Ezért kizárólag munkavédelmi képesítéssel rendelkező egyén készítheti el, munkaegészségügy szakember közreműködésével. Az a dokumentáció, amin nincs e két szakember hitelt érdemlő aláírása semmisnek tekinthető és a szakhatóság úgy jár el, mintha nem lenne.

Ha a munkavédelmi / munkahelyi kockázatértékelés túl rövid, akkor nagy a valószínűsége, hogy nem tartalmaz minden információt a vállalkozásról.Nem tünteti fel az összes kockázati tényezőt, következésképpen hiányos vagy felületes a tartalma. Akkor is kezdjünk el gyanakodni, ha a munkavédelmi / munkahelyi kockázatértékelésnek túl nagy a terjedelme, mert akkor áttekinthetetlen, elképzelhető, hogy túl sok benne a szükségteleninformáció.A dokumentáció tartalmát és terjedelmét illetően meg kell találni az ideális állapotot.

 

Asztali nézet